Ako si vybrať košeľu tak, aby vám skutočne padla?

Ak si košele kupujete často, tak asi pre vás nie je problém si vybrať tú správnu.

Ak chcete mať istotu, že vám košele skutočne padne, aj keď ste si ju dopredu nevyskúšali, riaďte sa 3 základnými radami.

 

1. Obvod okolo krku

Drvivá väčšina výrobcov košieľ používa rovnaké veľkostné označenie. Ak svoj obvod krku nepoznáte, môžete si ho sami zmerať. Krajčírskym metrom alebo kusom špagátu si zmeriate obvod krku pod úrovňou ohryzku. Počet centimetrov potom zodpovedá veľkosti vašej košele. Typická veľkosť mužských košieľ je medzi 38 - 46 cm.

Ak vám má košeľa okolo krku správne padnúť, potom by ste medzi golier a krk mali byť schopní vložiť práve jeden prst. To platí najmä, ak budete ku košeli nosiť aj kravatu. Ak kravatu nosiť nebudete, môžete si dovoliť mierne voľnejšie alebo užší golier.
 

 

2. Dĺžka rukáva

Pokiaľ máte ruky dlhé " normálne ", potom vám bude pasovať štandardná dĺžka rukávu. Tá je u košeľe eterna 65 cm a u košeľe Olymp a Marvelis 64 cm ( meria sa od napojenia rukáva k ramenu do konca rukáva).

Ak máte dlhšie ruky, potom zvoľte košeľu s predĺženým rukávom. Ten u košeľe eterna meria 68 cm, resp . 69 cm u košeľe Olymp a Marvelis. Ak chcete mať istotu, jednoducho si zmerajte svoju dĺžku rúk. Opäť použite krajčírsky meter alebo povrázok a zmerajte dĺžku od ramenné kostičky k miestu cca 1 cm nad spojnicu palca a ukazováka. Ak bude táto dĺžka sa blížiť 68 cm, potom zvoľte predĺženú dĺžku rukáva.

Pokiaľ hľadáte košelu pre ozaj vysokého muža s výškou okolo 200 cm, bude pravdopodobne najlepšie vybrať košeľu s extra/super predĺženým rukávom. Ten meria 72 cm. Spoločne s dlhším rukávom je dlhšia aj samotná košeľa. V našej ponuke máme košele Eterna s extra predĺženým rukávom, extra predĺžené košele Casa Moda aj super predĺžené košele Venti.

Viac informácií najdete v tomto článku o správnej dĺžke rukáva košele.

 

3. Strih košele

Ešte pred niekoľkými rokmi ste strih košeiľ nemuseli vôbec riešiť. S nástupom tzv. slim strihov, kedy sa košele čoraz viac zužujú, je dobré dať si pozor aj na strih.

Klasický (rovný) strih sa vyznačuje tým, že je košeľa po stranách rovná. U košeľe Eterna, Olymp, Marvelis aj Casa Moda má takýto klasický strih označenie Comfort Fit.

Košeľa v zoštíhlenom (tzv. slim) strihu je po stranách vykrojená tak, aby zdôraznila štíhlejšiu figúru. U košeľe Eterna, Olymp, Marvelis aj Casa Moda má takýto zoštíhlený strih rad Modern Fit. Tento zoštíhlený strih je vhodný pre tých, ktorí majú štíhlu až normálnu postavu.

Košeľa v silne zoštíhlenom (tzv. slim fit) strihu je po stranách veľmi silne vykrojená. Tento strih sa u košeľe Eterna volá Slim Fit a u košele Olymp a Marvelis Body Fit. U značky Venti se tento strih nazýva tiež Slim Fit. Je však menej zúžený ako u značky Eterna alebo Olymp či Marvelis a blíži sa skôr strihu Modern Fit.

Nejviac zúžené košele majú tzv. ultra zoštíhlený strih. Strih týchto košieľ je najviac vypasovaný a košela je veľi výrazne zúžená. Zástupcom tohto strihu je v našej ponuke Venti Body Stretch.

Tabuľka vám poradí s vhodným strihom podľa vášho obvodu cez hrudník a pás. Ten si opäť zmeriate pomocou krajčírskeho metra alebo povrázku.