Moderné pánske košele - charakteristika


Jasným trendom posledných rokov sú zoštíhlené slim košele s dizajnovými prvkami. Hovorme im pre zjednodušenie moderné pánske košele.

KONIEC KRAVATY = ZAČIATOK MODERNÉ KOŠELE

Doba, kedy sa začali na košeliach objavovať moderné prvky (vnútorný golier a manžeta, vnútorné léga, dvojitý golier, rôznofarebné gombíky alebo potlače) sa prekrýva s dobou, kedy nastal (dočasný)ústup kravát zo scény.

Tak ako sa všetko v móde opäť vracia, tak isto platí, že ani kravata nepovedala svoje posledné slovo v dejinách pánskej módy a onedlho sa opäť objaví na scéne.

Jej súčasný pád a vzostup moderných prvkov košeľe však spolu určite súvisia. Košeliam bez viazanky totiž začal chýbať "sex appeal" a módny tvorcovia preto začali kravatu nahradzovať inými výraznými prvkami, aby košeli dodali na zaujímavosti a osviežili celkový vzhľad.

PÁNSKE KOŠELE SLIM - alebo moderná košeľa je zúžená

  

Podľa miery zúženia strihu sa košele rozlišujú na mierne zoštíhlené (košeľa je mierne zúžená v oblasti hrudníka a viac v oblasti pásu) a výrazne zoštíhlené (košeľa je výrazne zúžená ako okolo hrudníka, tak aj okolo pásu).

Zoštíhlené košele sa označujú zvyčajne ako slim košele, v prípade košieľ Eternakošieľ Olymp, Casa ModaMarvelis a Venti sa tento rad slim košieľ označuje ako MODERN FIT.
Výrazne zoštíhlené košele sa zvyčajne označujú ako Slim Fit alebo Body Fit košele. Košele Eterna v silne zoštíhlenom strihu sa nazývajú SLIM FIT, košele OLYMP sa nazývajú LEVEL FIVE - BODY FIT a košele Marvelis rovnako BODY FIT. O niečo užšie ako tieto sú košele Venti Body Fit.

 

Slim a najmä potom Slim fit košele obopínajú telo (veľmi) tesne a takmer nenechávajú na tele žiadnu prečnievajúce látku. Je však dôležité dať si pozor na to, aby strih košele umožňoval normálny pohyb. Pohybom tela (otáčaním, predkláňaním, ale aj dvíhaním a pohybom rúk) sa košeľa napína a dochádza k namáhaniu látky a najmä švov. Aby zostal pohyb v takejto slim košeli príjemný a zároveň, aby nedošlo k pretrhnutiu košele alebo jej vytrhnutiu zo švu, je potrebné nechať si určitú rezervu medzi obvodom tela a veľkosťou košele.

Minimálna odporúčaná rezerva je 8 cm a v extrémnom prípade 6 cm. Rezerva 8 cm znamená, že na každom boku košeľe oproti telu prečnieva o 2 cm (8 cm celkom je 4 cm na prednej a 4 cm na zadnej strane košele, teda vždy po 2 cm presahu na ľavej a pravej strane). 2 cm sú u slim košele vizuálne takmer na nepoznanie a napriek tomu ešte umožňujú rozumný rozsah pohybu a voľnosti tela.

VNÚTORNÝ GOLIER A MANŽETA

 

Ak hovoríme o moderných pánskych košeliach, musíme sa zmieniť o ďalších prvkoch okrem zúženého strihu, ktoré moderné košele charakterizujú.

Už veľmi zavedené sú tzv. vnútorné goliere a manžety košele v inofarebnom a niekedy aj inomateriálovom prevedení. Touto úpravou košeľa získa na jednu stranu viac svieži a zaujímavý vzhľad, na druhú stranu sa touto úpravou môže zaradiť z formálnych medzi neformálne košele.

Určitá jemná odlišnosť vnútorného goliera a manžety oproti zvyšku košele je u formálne košele tolerovateľná a košeľa je potom vhodná napr. ako tzv. business casual košeľa. Ak by však bol vnútorný golier resp. manžeta veľmi výrazný alebo výrazne iný ako zvyšok košele, potom sa bude jednať skôr o neformálnu casual košeľu, ktorú už nie je možné použiť ako klasickú business košeľu k spoločenskému odevu.


VNÚTORNÁ LÉGA

Ďalším prvkom modernej košeľe je tzv. vnútorná léga. Léga je označenie pre prednú časť košele, na ktorej sú prišité gombíky. Vnútorná léga je jej rubová strana, ktorá môže mať aj rôznofarebné spracovanie.

Vnútorná léga je viditeľná vtedy, ak je košeľa pri krku rozopnutá minimálne na 1 ale lepšie na 2 gombíky. (Miera rozopnutia košele samozrejme závisí na prostredí, v ktorom sa pohybujeme. Kým v biznis prostredí by rozopnutie košele na viac ako 1 gombík pôsobilo nepatrične, v prostredí večerného baru alebo party môže byť rozopnutie na 2 (a niekedy i viac gombíkov) predpokladom pre získanie pozornosti :).

GOMBÍKY A GOMBÍKOVÉ DIERKY

Moderné pánske košele majú často tiež výrazné spracovanie gombíkov resp. gombíkových dierok. Jeden alebo viac gombíkov môže mať inú farbu ako ostatné, alebo (a to je považované za viac decentné spracovanie) môže byť gombík prišitý inou než bielou niťou.

Biela niť u gombíkov je "povinnosť" u formálnej spoločenskej košele. Naopak u modernejneformálnej košeľe môže byť niť výrazná, ktorá buď kopíruje niektorý z farebných prvkov košele alebo ho tiež dopĺňa.

POTLAČ A NÁŠIVKY NA KOŠELI

V poslednej dobe sú veľmi populárne potlače alebo nášivky na prednej časti košele (obvykle ma mieste náprsneho vrecka). Tento prvok u košeľe potvrdzuje jej neformálne a silne casual zameranie.

Takáto košeľa je potom určená napr. na piatkovej firemnej casual dni, na voľno časové večery avíkendy. Casual košele s potlačom alebo nášivkou sa väčšinou nosia voľne tj jej spodnej cípy, ktoré by mali mať pologuľaté vykrojenie, leží na nohaviciach.
Na druhú stranu je úplne nevhodné nosiť takúto košeľu do formálneho business prostredí.

DVOJITÝ GOLIER

Dvojitý golier na košeli je prvkom modernej pánskej košeľe, ktorý sa objavuje najmä pri voľnočasových casual alebo business casual košeliach. Strany čiže "krídelká" goliera sú dvojité a spodný golier presahuje ten horný len nepatrne. Spodný golier je väčšinou tmavšieho odtieňa ako horný.
Takmer vždy je tento dvojitý golier zároveň aj tzv. Button down golier tj je pripnutý ku košeli prepínacími gombíkami.

Ak máte akékoľvek otázky, dajte nám vedieť na info@kosile24.cz.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies