Články o košeliach a obliekaní

 

Polokošele - p(ó)lo tričko alebo polovica košele?

Je na obrázku polokošile nebo malé tričko s límečkem?

Ako byste pomenovali tento pánsky odev?

 

Od normálneho trička sa odlišuje tým, že má tiež golierik a zapínanie na gombíky.

Je to polo tričko, pólo tričko, polo košeľa alebo polokošeľa?

Kde sa názov polokošeľa vzial?

Rozkrytie slova polokošeľa je prekvapivo jednoduché. A ako v mnohých prípadoch vznikol skomolením pri prekladu z angličtiny.

Čítať ďalej

 

Nepriehľadné pánske košele

Stáva sa nám pomerne často, že zákazník pýta nepriehľadnú / nepriesvitnú pánsku košeľu. Nejčastejšie ide o situáciu, kedy klient che bielu nepriehľadnú košeľu.

Motiváciou je zvyčajne snaha, aby telo cez košeľu nepresvietalo, aby neboly vidiet rozne znamienka, silnejšie ochlpenie apod.

Prečo sú košele priesvitné?

Dá sa povedať, že určitá priehladnosť či priesvitnosť je typická pre všetky svetlé spoločenské košele a to najmä ty biele. Priesvitnosť je daná faktom, že svetlo (najmä priame slnko) prechádza cez materiál košele. Tým sa zviditelňuje všetko, čo je pod košeľou. Tento jev je najčastejší u ľahkých, hladkých materiálov ako je popelín alebo chambray (po slovensky šambré). V situácii, kedy má materiál výraznejšiu štruktúru, býva aj menej priesvitný. Rovnako platí, že pokial má materiál väčšie medzery v štruktúre tkaniny a je vzdušnejší, já súčasne aj priehľadnejší.

Čítať ďalej

 

Nežehlivé košele - ako sa v nich vyznať a na čo si dať pozor

Nežehlivé košele sú stále obľúbenejšie pre ich snadnú údržbu a dobrý vzhľad po celý deň. Ako si ukážeme ďalej, vyplatí sa venovať pozornosť tomu, akú nežehlivú košeľu si kupujem.

Existujú dve úrovne nežehlivej úpravy bavlnených košieľ:

a) Nežehlivé košele (po anglicky non iron) - tieto košele nie je nutné pri správnej starostlivosti žehliť

b) Snadno žehlivé košele (po anglicky easy iron) - tieto košele je nutné přežehliť, ale žehlenie ide ľahko

Košele, ktoré nie sú označené žiadnou z týchto variant, sú bez akékoľvek nežehlivej úpravy.

Čítať ďalej

 

Tričko pod košeľu

Aké sú argumenty pro a proti?

Najväčším argumentom je hygiena a estetika. Pohľad na košeľu prilepenú na hrudi alebo chrbáte, veľké potné mapy, alebo dokonca koláče potu v podpazuší, dokážu odradiť už len při pohľade do zrkadla. A teraz si predstavte, ako to pôsobí na ľudí, ktorý sa na to musia pozerať.

V zime, kedy sa človek nepotí ani v aute ani v kancelárii, to možno u niekoho ide aj bez trička, ale to sú skôr výnimky. V minulosti sa nosily veľa nátelníky bez rukávov. Ich problém je ale to, že nezabránia tvorbe potných map v podpazuší. Ľudia, ktorý museli byť po celý deň v obleku a veľa se potili, napr. čašníci v provotriednych reštauráciach, riešili potenie napr. tak, že si pred smenou dali vodu s malým množstvom soli, ktorá obmedzuje potenie.bile tricko pod kosili

Dnešným najobvyklejším riešením je tričko s krátkým rukávom, ktoré odstráni problém s potnými mapami na tele aj v podpazuší. Pokial sa mapy urobia na tričku, cez košeľu určite nepresiaknú a nebudú vidieť.

S tým súvisí aj to, že ak nosím pod košeľou tričko, vydrží mi košeľa dlhšiu dobu. Stačí vymeniť triko a košeľu si môžem obliecť ešte raz. (Pulóver, ktorý nosím na tričku tiež nedám po každom noseniu do pračky.)

A ešte jedna výhoda. Ak nosíte pod košeľou tričko, košeľa sa mnohem menej zmačká a vyzerá výrazne lepšie.

Čítať ďalej

 

Vhodné a nevhodné oblečenie na pohreb u mužov

Vhodné a nevhodné oblečení na pohřeb u mužů?Odchod zo sveta a posledné zbohom je na Slovensku brané ako jedna z najviac smutných a skľučujúcich udalostí. V mnohých krajinách sveta je to inak. Ale to teraz nechajme stranou.

Zostávame na Slovensku, a preto naše oblečenie musíme prispôsobiť smutečnej nálade. Farebne smútok vyjadrujú iba tmavé tóny a to najmä čierne.

Tradičné pánske oblečenie na pohreb

Tradičné oblečenie, ktoré vychádza z tradície a spoločenskej etikety a ukazuje, že hosť na pohrbu berie posledné zbohom dôstojne, znamená iba jedinú možnú voľbu oblečenia. Čierny oblek, čierna spoločenská obuv, biela košeľa a čierna kravata. Prijateľná je okrem čiernej farby obleku aj iná tmavá napr. tmavosivá, antracitová alebo výnimočne aj tmavomodrá v  hlbokých modrých tónoch. Košeľa je zapnutá u krku, kravata je dotažená, sako zapnuté na jeden gombík. U kravaty se za prijateľnú alternatívu k černej farbe považuje aj gaštanovo hnedá alebo námorná modrá.

Čítať ďalej