Ako spoznáte kvalitné košele?

Má význam vydávať peniaze za kvalitné košele?

Muži, ktorí nosia košeľu do práce každý deň, sami vedia, ako biedne môže košele vyzerať po celodennom maratóne.
Pokrčené a nevábne vyzerajúce košele, ktorú chce človek vyzliecť ako náhle príde domov, žiadnu veľkú česť nenarobia.

Najväčší nápor na košeľu predstavujú najmä teplé letné dni v kombinácii s oblekom, ktorý musí mať človek celý deň na sebe. Košeľa potom často vyzerá veľmi utrápene.
Aby si zákazníci mohli vybrať košeľu, v ktorej sa budú cítiť aj po dlhom dni príjemne, pripravil internetový obchod s kvalitnými pánskymi košeľami kosele24.sk článok o tom, ako spoznať kvalitnú spoločenskú košeľu, do ktorej sa oplatí investovať peniaze.

 

Kvalitné košele by maly byť výhradne z kvalitnej bavlny

Základom kvalitnej pánskej košeľe je kvalitný použitý materiál. Pre spoločenské košele prichádza do úvahy prakticky len jediný možný materiál a to bavlna. Ostatné prírodné materiály ako napr. ľan alebo hodváb sú len okrajové a pre použitie u spoločenských košieľ nepríliš vhodné.
Rovnako tak nie sú vhodné ani košele z umelých materiálov ako je napr polyester, polyamid apod.

Tak ako u všetkého, existujú však v použití bavlny obrovské rozdiely v jej kvalite. Najkvalitnejšia bavlna sa označuje ako tzv ELS (extra long staple) a znamená bavlnu so zvlášť dlhým vláknom. To musí dosahovať aspoň 35,7 mm. Toto vlákno sa potom prejaví na košeli v jej lepšej trvanlivosti a odolnosti. Košele z ELS bavlny sú tiež príjemnejšie na dotyk. Takáto bavlna sa pestuje väčšinou na juhu Spojených štátov amerických alebo napr. v Egypte, kde sú pre jej pestovanie ideálne klimatické podmienky.

Košele predávané na kosile24.cz sú zárukou použitia tej najkvalitnejšej bavlny. Košele Eterna dokonca sú dokonca synonymom pre použitie ELS bavlny.

 

Kvalitná košeľa - od spracovania bavlny po finálnu tkaninu

Surová bavlna sa ďalej spracováva do bavlnenej tkaniny, z ktorej sa vyrába látka. Na procese výroby bavlnenej látky, z ktorej sa šijú košele veľmi záleží, pretože spracovanie bavlny vo výrobe zásadným spôsobom ovplyvňuje jej vlastnosti.
Košeľa Olymp využívajú bavlnenú látku, ktorá sa tká v Nemecku, košele eterna zase využívajú látku, ktorá sa vyrába vo Švajčiarsku.
Bavlnená látka je potom ďalej upravená (farbí sa, zjemňuje a získava ďalšie úžitkové vlastnosti) do jej finálnej podoby, z ktorej sa košele šijú. Materiál na košeli Olymp, eterna aj Marvelis sa navyše upravuje tak, aby košele boli nekrčivé a nemuseli sa žehliť. 

Všetky značky košieľ predávané na kosele24.sk sú držiteľmi certifikátu EKO TEX STANDARD 100Plus, ktorý zaručuje, že celý výrobný proces spĺňa najprísnejšie ekologické kritériá. Zákazník značky Eterna, Olymp, Marvelis, Casa Moda alebo Venti si tak môže byť istý, že nosí košeľu, ktorá je vyrobená nielen z kvalitného materiálu, ale že je jej výroba úplne nezávadná pre zákazníkov, zamestnancov a životné prostredie. Toto sa bohužiaľ nedá povedať o mnohých iných značkách, ktoré si nechávajú látku vyrábať v krajinách s oveľa menej prísnymi kritériami a ich netransparentným dodržiavaním.

 

Kvalitné košele - čoho si všímať

Okrem špičkového materiálu by mala byť kvalitná košeľa tiež špičkovo ušitá.
To znamená najmä precízne spracovanie manžiet do rukáva, napojenie rukávov na ramenách a okolo paže, správne prišitie chrbtovej časti a správne vsadenie goliera

Manžety a golier sú prirodzeným magnetom pri pohľade na spoločenskú košeľu, najmä ak sa nosí v obleku.

 

Golier musí byť vhodne vystužený, aby sa netočil. Musí byť tiež kvalitne spracovaný, aby sa nestrapkal. Rozdiel medzi obyčajnou košeľou a košeľou, ktorá je vyrobená zo skutočne kvalitného materiálu je spoznať už cca po 30 vypraniach. U menej kvalitné košele sú už na golieri vidieť veľmi zreteľné znaky opotrebovania a straty formy.

Najbežnejši tvar goliera je tzv. Kent. V závislosti na tom, čo práve velí móda môže byť Kent širší alebo užší, špicatejší alebo voľnejší, viac uzavretý alebo viac otvorený.

Menej obvyklý je veľmi výrazne otvorený golier, ktorému sa hovorí žralok, anglicky cut - away. Tento golier bude lepšie vyzerať v kombinácii s širšou kravatou.

Posledným základným tvarom goliera je tzv Button down, čiže golier na gombíky. Tento je svojim charakterom vhodný skôr u menej formálnych košieľ, hoci má svojich zástancov aj u formálnych, spoločenských košieľ.

 

U manžiet je najbežnejšia tzv jednoduchá manžeta. U slávnostných košieľ je obvyklá dvojitá čiže francúzska manžeta, ktorá sa zapína na manžetový gombík. Dvojitá manžeta je akýmsi šperkom na košeli a v kombinácii s vhodnými manžetovými gombíkmi je možné vykúzliť naozaj luxusný set.

Veľmi praktické riešenie je tzv kombinovaná manžeta, ktorá umožňuje zapnutie ako na jednoduchý gombík, tak aj na manžetový gombík.
Košeľa Eterna, Olymp aj Marvelis ponúka kombinovanú manžetu u väčšiny kolekcie. Dvojitú manžetu potom nájdete u vybraných košieľ Olymp aj eterna a u slávnostných gala košieľ.


Ďalším jednoduchým znakom kvalitnej košele je prišitie kapsičky alebo légy na košeli s kostičkou alebo prúžkom. Pravidlom je, že v prípade kvalitne ušitej košele by mal vzor na seba vždy perfektne nadväzovať, aby prechod nepôsobil rušivo.
 

Ako spoznať kvalitnú košeľu - stručné zhrnutie

1. Stehy
Stehy by nemali byť príliš hrubé (uvádza sa, že minimálny počet stehov na 1 cm by mal byť cca 7 ) a mali by byť čo najmenej nápadné.

 

2. Manžety
Manžety majú byť na rukáv správne vsadené, tj prechod by mal byť čo najprecíznejší, rovno a pravidelne zašitý.

 

3. Golier
Špička goliera musí byť riadne vystužená, a výstuha by sa v golieri nemala príliš pohybovať. (Praktickejšie sú pevne zašité ako výsuvné výstuhy.) Golier sa nesmie krútiť ani všelijako štiepiť. (Toto sa bohužiaľ prejaví až po určitej dobe, obvykle po 20 - 30 vypraniach.)

 

4. Klinky
Niektoré značky ako napr košele Olymp používajú na chrbte v úrovni lopatiek dva klinky, ktoré zlepšujú voľnosť pohybu v košeli. Tieto klinky sú praktické najmä v prípade, že košeľa je relatívne úzka a neumožňuje plný pohyb.

 

5. Prišitie kapsičky a lemov
U košieľ s prúžkom alebo kostičkou je dôležité, aby vzor precízne nadväzoval aj u kapsičky a légy. V opačnom prípade bude ušitie košele pôsobiť príliš nedbanlivým dojmom.


6. Prišitie chrbtovej časti
Kvalitne ušitú košeľu spoznáte aj podľa toho, ako má prišitú zadnú časť košele k ramennej časti. Lem musí byť nielen úplne rovný ale presah látky nesmie byť v podstate viditeľný. Ak sa pod stehom tvorí faldíky, je to neklamné znamenie nekvalitného spracovania košele.

 

Kosele24.sk - záruka kvalitných spoločenských košieľ

Ak hľadáte skutočne kvalitné košele, ktoré budete môcť použiť ako reprezentatívnu spoločenskú košeľu alebo značkovú modernú casual košeľu, navštívte obchod s kvalitnými košeľami kosele24.sk.

Všetky predávané značky košieľ na kosele24.cz, sú považované za vzor v kvalite a spracovaniu, ktorému sa ostatné značky snažia vyrovnať.

Vysoká kvalita košele eterna aj Olymp je podčiarknutá aj pozíciou najpredávanejších nežehlivých košieľ v Európe.

Ďalšie informácie o košeliach Eterna nájdete na stránkach výrobcu https://www.eterna.de/.
Ďalšie informácie o košeliach Olymp nájdete na stránkach výrobcu https://www.olymp.com/.
Ďalšie informácie o košeliach Marvelis nájdete na stránkach výrobcu https://www.marvelis.com/.
Ďalšie informácie o košeliach Venti nájdete na stránkach výrobcu https://www.venti.com/.
Ďalšie informácie o košeliach Casa Moda na stránkach výrobcu https://www.casamoda.com/.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies