Ako to je s nežehlivosťou košieľ?

Nežehlivé košele sú stále obľúbenejšie pre ich snadnú údržbu a dobrý vzhľad po celý deň. Ako si ukážeme ďalej, oplatí sa venovať pozornosť tomu, akú nežehlivú košeľu si kupujem.

Existujú dve úrovne nežehlivej úpravy bavlnených košieľ

a) Nežehlivé košele (anglicky non iron) - tieto košele pri správnej starostlivosti nie je potrebné žehliť

b) Snadno žehlivé košele (anglicky easy iron) - tieto košele je treba ľahko přežehliť, ale žehlenie ide ľahko

Košele, ktoré nie sú označené žiadnou z oboch variánt, sú bez akejkoľvek nežehlivej úpravy.

 

Ako spoznám, o kterú úpravu košele ide?

U každej košele predávanej na košele24.sk je označenie, o ktorý druh nežehlivosti ide. Túto informáciu nájdete vždy v detaile košele na záložke Parametre na riadce Úprava košele. Vetšina košieľ má túto informáciu uvedenú aj v záložke Popis v časti Materiál košele.

 

Ako sa vlastne nežehlivosti dosiahuje?

Nežehlivosť sa dosiahne úpravou štruktúry bavlnenej tkaniny. Takto upravená tkanina sa telesným teplom sama napína a po zmačkaniu má tendenciu se vrátiť do pôvodného stavu. Drvivá vetšina výrobcov používa namáčanie bavlnenej tkaniny v lázni. (Eterna ako jediný výrobca na svete u svojej línie Dynamic cotton dosiahovala nežehlivosti iba špeciálnym spôsobom tkania.)  S ohľadom na to, že ide o chemický proces, je viac ako dôležité, aby bol kompletne pod kontrolou. Preto odporúčame voliť iba tých výrobcov, ktorí majú certifikát EKO TEX STANDARD švýcarského inštitútu OEKO-TEX, ktorý zaručuje, že pri úprave tkaniny nedochádza k negatívnym vplyvom na zdravie a životné prostredie. Určite sa vyhnite nežehlivým košeliam, u ktorých neviete, kto a ako tkaninu vyrába a upravuje. U nekvalitných nežehlivých košieľ často poznáte problematický materiál už na dotyk. Je tvrdý a košeľa vás hryže a pokožka svrbí. Takéto košele môžu byť aj škodlivé pre zdravie.

Oproti tomu, u všetkých košieľ predávaných na košele24.sk máte istotu, že majú certifikát EKO TEX STANDARD. Navyše, Eterna bola prvou košeľou na svete, ktorá s nežehlivou úpravou v 70-tych rokoch 20. storočia přišla. Spoločně s Olympem sú synonymom pre kvalitné, nežehlivé košele po celom svete.

 

Ako zaistiť, aby košeľu skutočne nebolo treba žehliť?

Materiál košele je prírodný. Preto nie je možné očakávať, že košeľa bude rovná ako z plechu a pre dosiahnutie nežehlivosti je potrebné dodržať určité kroky. Medzi tie najdôležitejšie patria tieto:

a) práčku naplnite iba z 2/3 a perte košele programom na jemnú bielizeň

b) košeľu vytiahnite z práčky, kým je stále vlhká a ručne ju neždímajte

c) zaveste košeľu na ramienko a vypnite ju. Čím lepšie košeľu vypnite, tým lepšie bude po uschnutiu vyzerať.

Pre ďalšie informácie si pozrite podrobný návod ako prať a sušiť košele.

 

Môže sa nežehlivá košeľa žehliť?

Áno, nežehlivú aj snadno žehlivú košeľu môžete samozrejme žehliť, ak nie ste spokojný s tým, ako po uschnutiu vyzerá. V takom prípade použite adekvátny program na svojej žehličke.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies