Spoločenská košeľa - ako kombinovať s oblekom a kravatou?

Hoci sa najmä v niektorých odvetviach od nosenia viazaniek pomaly upúšťa a spoločenské oblečenie smeruje k väčšej ležérnosti a uvoľnenosti, je dobré pre tie chvíle, kedy sa rozhodnete vziať na seba oblek a kravatu, vedieť, ako nato.

 

V tomto článku uvádzame niekoľko pravidiel, ako správne kombinovať pánsku spoločenskú košeľu s oblekom a kravatou.
Poradíme vám, ako postupovať pri rôznych farbách a vzorkách a ako dosiahnuť toho, aby bol váš outfit korektný aj v prostredí, ktoré si na korektnom vzhľade zakladá.

 
Kombinujte od obleku cez košeľu ku kravate

Základným pravidlom je vymýšľať kombinácii vždy od najväčšieho kusu oblečenia k najmenšiemu. V tomto prípade by ste mali začať od obleku, tomu prispôsobiť košeľu do obleku a kravatu vyberať ako posledný kus. Vyberať môžete napríklad tak, ako to poznáte z filmov o " perfektných gentlemanoch ". Oblek položíte na posteľ, do neho vložíte košeľu a na ňu kravatu.


Pánske košele a obleky - ako kombinovať rôzne vzory?

Vyhnite sa tomu použiť rovnaký vzor na obleku, košeli aj kravate. Troje prúžky alebo troje kocky by pôsobili trochu výstredne až nevkusne. Túto trojkombináciu môžete ľahko rozbiť tým, že si vezmete jednofarebnú hladkú košeľu. 

Na druhej strane by aj opačná kombinácia hladkého jednofarebného obleku, hladké jednofarebné košele a jednofarebnej kravaty mohla vyzerať pomerne fadne až nudne. Takejto jednofarebnej zostave môžete dodať švih tým, že si vyberiete aspoň kravatu vo výrazných, oživujúcich tónoch.

Jednoduchým pravidlom je kombinovať oblečenie so vzorkou s oblečením bez vzorky. Pri kombinácii s rovnakým vzorom ( napr. kostička ) sa snažte, aby vzory boli čo najviac odlišné ( napr. tenký prúžok s výrazným prúžkom ). Niektorým kombináciám sa budeme venovať ďalej.


Pánske košele a obleky - ako kombinovať rôzne farby?

Najlepší efekt dosiahnete vtedy, ak váš oblek, košeľa a kravata budú mať ten správny vyvážený pomer kontrastu a farebnej harmónie.

Uveďme si príklad. Ak zvolíte k tmavomodrému obleku svetlo modrú košeľu, potom kravatu v ostrých prenikavých farbách radšej nechajte v skrini, pretože kontrast medzi tmavomodrým oblekom a svetlomodrou spoločenskou košeľou je už sám o sebe dostatočne veľký.

Naopak, ak máte svetlosivý oblek a svetlomodrou košeľu, potom si môžete dovoliť výraznejšiu kravatu napr. s širšími prúžkami a dominantnými prvkami červenej alebo bordo farby.


Pánska košeľa, oblek a kravata - rovnaký vzor - áno či nie ?

Všeobecne platí pravidlo 2 zo 3. To znamená, že ak dve z vašich tradičných častí oblečenia tj obleku, košele a kravaty majú rovnaký vzor, môže celkový vzhľad pôsobiť veľmi dobre. Dôležité ale je, aby bol rovnaký vzor zároveň čo najviac odlišný. Čo to znamená? K jemnej kostičke na obleku zvoľte výraznú a inak veľkú kocku na košeli alebo na kravate. K obleku s jemným prúžkom zvoľte napr. kravatu s čo najviac odlišným výrazným prúžkom. Tretia časť oblečenia tj pánska košeľa by mala byť jednofarebná hladká.

 

Ak chcete kombinovať 3 rovnaké vzory u obleku, pánske košele aj kravaty, potom musíte dôkladne premyslieť nielen ich veľkosť ale aj celkové farebné zladenie. Tu sa už pohybujeme vo " vyššej dievčenskej" a skĺznuť od zaujímavého outfitu k paródii na vkusný spoločenský odev by nebolo zase tak ťažké. Vzor by mal byť zoradený podľa veľkosti. Napr. oblek s veľmi jemnou kostičkou, košele so strednou kostičkou a kravata s veľkou výraznou kockou.

Ak chcete takýmto spôsobom experimentovať, odporúčame vám to skonzultovať s odborníkom na obliekanie.


Pánska košeľa, oblek a kravata - rôzny vzor - áno či nie?

Ak doporučujeme u dvoch prvkov oblečení s rovnakým vzorom ich čo možno najväčšiu odlišnosť, potom u rôzneho vzoru by ste sa mali snažiť o pravý opak. To znamená, k obleku so stredne výrazným prúžkom voliť napr. kravatu so stredne veľkou kockou. U košeľe s výrazným prúžkom voliť rovnako výraznú kocku na kravate.
Ale pozor! Vyhnite sa kombinácii dvoch rôznych ale malých vzorov. Napr. košeľa s malou kostičkou s jemne prúžkovanou kravatou.

 

Kombináciu troch rôznych vzorov možno teoreticky tiež zladiť. Tu by ste mali dodržať rovnaké veľkostnej proporcie vzorov tj napr. oblek s jemným prúžkom, košeľa materiálu rybia kosť a kravata s jemnou kostičkou. Aj tu ale záleží na veľmi dôkladnom zladeniu materiálov a farieb. Ak nechcete riskovať, že šliapnete vedľa, radšej sa tejto kombinácii vyhnite.

 

Naopak kombinácia dvoch rovnakých vzorov a jedného odlišného môže pôsobiť veľmi vkusne a zároveň sviežo. Je však dôležité dodržať niekoľko pravidiel. Rovnaký vzor by mal byť zároveň čo najviac odlišný. Tj. oblek s jemným prúžkom a kravata so silným výrazným prúžkom. Tretia časť oblečenia, v našom prípade spoločenská košeľa, by mala mať taký vzor, ktorý sa svojou veľkosťou prispôsobí veľkosti vzoru na dominantnom kusu oblečenia, čo je v našom prípade oblek.

 

Výsledná kombinácia: oblek s jemným prúžkom, košeľa s jemnou kostičkou a kravata s výrazným prúžkom bude vyzerať veľmi dobre najmä vtedy, ak sa vám podarí zladiť farby tak, aby neboli príliš kontrastné.


Výber pánske košele - praktická rada na záver

Ak váš šatník nie je natoľko široký, aby zvládol so cťou rôzne netradičné kombinácie farieb a vzorov na obleku, košeli a kravate, potom si prácu čo najviac uľahčite. Zvoľte si jednofarebné hladké košele, ktoré sa budú hodiť takmer ku každému obleku. Nielenže sa tým vyhnete zle zvolenej kombinácii, ale aj tým výrazne uľavíte svojej peňaženke.

Základné farby by mali byť: biela košeľa, champagne košeľa, modrá košeľa bez vzoru, ružová košeľa a sivá košeľa.
Osvieženie a výrazný prvok dodáte takejto kombinácii pomocou výrazné farebné kravaty so vzorkou.


Ak sa chcete dozvedieť ďalšie informácie o kombinovateľnosti rôzneho prevedenia košeľou, prečítajte si článok Pánske košele - farby a ako ich kombinovať.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies