Košile - druhy střihů

Veľký výber zo sobou nesie bohužiaľ aj komplikáciu v podobe otázky, aký strih košele zvoliť, aby som si vybral správne.

Preto sa v tomto článku pokúsime osvetliť základné pojmy a výber košele na internete čo najviac zjednodušiť.

 

Ako sme už opisovali inde, u klasických spoločenských košieľ sa vychádza z obvodu okolo krku. To preto, aby si muž mohol košeľu dopnúť okolo krku, uviazať si kravatu a mal košeľu okolo krku tak akurát. Ani príliš tesnú ani príliš voľnú. Obvod okolo krku teda určuje veľkosť košele. Najčastejšie veľkosti košiel sú v rozmedzí 39 - 46. (Ak hľadáte viac informácií o tom, ako a kde sa meria obvod okolo krku, pozrite sa na tento návod, ako určiť veľkosť košele.)

Keďže ale rôzni muži s rovnako širokým krkom môžu mať diametrálne odlišnú postavu, existujú rôzne strihy košieľ. Strihy sa zvyčajne označujú slovom FIT. Základným poznávacím znamením strihu sú dva body: šírka okolo hrudníka a šírka okolo pásu.

 

STRIHY PÁNSKYCH KOŠIEL

Poďme začať tým najjednoduchším (rovným) strihom, ktorý v minulosti jednoznačne dominoval a postupne budeme strih košele zužovať.

  1. Rovný strih košele

Používané cudzie názvy: Comfort Fit, Regular Fit, Classic Fit nebo Straight Fit

Čo presne znamená: košeľa v tomto strihu je viacmenej rovná. To znamená, že je rovnako široká pod rukávmi ako okolo pásu. Niekedy môžu byť košele v tomto strihu okolo pásu o trošku užšie, najmä v menších veľkostiach.

Pre koho je tento strih vhodný: pre mužov, ktorí majú skôr silnejšie postavu tzn. ich obvod okolo pásu je rovnako široký alebo širší ako okolo hrudníka.

Kde nájdem tento strih: u nás na kosele24.sk sa rovný strih košele volá Comfort Fit. Tu je ponuka košieľ v rovnom strihu Comfort Fit.

 

  1. Zoštíhlený strih košele

Používané cudzie názvy: Modern Fit, Tailored Fit. Predtým sa často označoval ako Slim Fit a niektoré značky v tomto pokračujú. Např. T.M. Lewis anebo Charles Tyrwhitt nazývajú zoštíhlené košele ako Slim Fit košele.

Čo presne znamená: košeľa v tomto strihu je zúžená okolo pásu. Zúženie čiže vypasovanie ale nie je príliš výrazné.

Pre koho je tento strih vhodný: tento strih vyhovuje najväčšiemu počtu mužov. Ich postava je viacmenej normálna, obvod okolo pásu je niečo užší než okolo hrudníka.

Kde nájdem tento strih: u nás na kosele24.sk sa rovný strih košele volá Modern Fit. Tu je ponuka košiel v zoštíhlenom strihu Modern Fit.

 

  1. Silne zoštíhlený (zúžený) strih košele

Používané cudzie názvy: Slim Fit (Eterna), Body Fit (Olymp, Marvelis), Fitted (T.M.Lewin), Extra Slim (Charles Tyrwhitt)

Čo presne znamená: košele v tomto strihu je celkovo užší a navyše je silne zúžená okolo pásu. Výraz silne tu znamená, že rozdiel medzi obvodom okolo hrudníka a pásu je výrazný.

Pre koho je tento strih vhodný: tento strih košele je vhodný pre mužov, ktorí majú veľmi štíhlu postavu a zároveň majú výrazne užší obvod okolo pásu než okolo hrudníka. Majú teda v podstate ideálnu atletickú postavu s širším hrudníkom a užším pásom.

Kde nájdem tento strih: u nás na kosile24.cz sa silne zoštíhlený strih košele volá Slim Fit alebo Body Fit. Tu je ponuka košieľ v silne vyštíhleném strihu Slim / Body Fit.

 

Tieto tri strihy sú základom, ktorý ponúka väčšina výrobcov. Okrem toho stoja za zmienku ďalšie dva strihy.

 

  1. Ultra zoštíhlený (zúžený) strih košele

Používané cudzie názvy: Super Slim Fit (Olymp, Charles Tyrwhitt), Super Fitted (T.M.Lewin)

Čo presne znamená: jednoducho povedané, košeľa v tomto strihu je eště užšia než silne zúžený strih Slim Fit alebo Body Fit.

Pre koho je tento strih vhodný: košeľa v tomto strihu bude vhodná pre naozaj veľmi štíhlych mužov alebo pre mužov, ktorí majú široký krk a štíhle telo.

Kde tento střih najdu: u nás na kosele24.sk sa ultra zoštíhlený strih košele volá Super Slim a ponúka ho značka Olymp. Tu je ponuka košieľ v ultra vyštíhleném strihu. Tento strih Olymp Super Slim je oproti strihu Super Fitted značky T.M. Lewin aj oproti strihu Super Slim od Charles Tyrwhitt okolo pása ešte o dosť užší.

 

  1. Voľnočasový strih košile

Používané cudzie názvy: Casual Fit

Co přesně znamená: košeľa v tomto strihu leží medzi rovným a zoštíhlenym strihom. Strih je len mierne zoštíhlený. Používa sa najmä u športových košieľ, kde je žiaducy určitý voľnejší strih, aby bola košele predovšetkým pohodlná.

Pro koho je střih košile vhodný: košele zvyčajne pristanú mužom, ktorí normálne volia rovný strih (Comfort Fit) aj zoštíhlený střih (Modern Fit).

Kde tento střih najdu: u nás na kosele24.sk sa voľnočasový strih košele volá Casual Fit. Tu je ponuka košiel vo voľnočasovom strihu Casual Fit.

 

JEDNODUCHÝ POSTUP PRE VÝBER SPRÁVNE KOŠELE

Väčšina mužov zládne výber správnej košele bez problémov. Tu je veľmi jednoduchý postup, ako si v 3 krokoch vybrať správnu veľkosť a strih košele.

V prípade, že tento návod pre vás nebude dostatočný podrobný, prečítajte si ďalej informácie o typických druhoch postáv a vhodných strihoch.

 

NEJČASTEJŠIE TYPY POSTÁV A ODPORUČENOE PRE VOĽBU STRIHU KOŠELE

a) Silnejšia postava - som kus chlapa

Muži, ktorí majú silnejšie postavu, majú väčšinou aj väčší obvod okolo krku a preto potrebujú košele väčšej veľkosti - typicky napr. 43 a viac. Ak majú aj menšie či väčšie brúško, väčšinou volia košeľu v rovnom strihu Comfort Fit.

Ak majú silnejší krk a brucho zase nie príliš veľké, môže im vyhovovať aj zoštíhlený strih Modern Fit.

Poďme si to ukázať na dvoch príkladoch:

1. Pán Miroslav má okolo krku 44 cm, obvod okolo hrudníka 120 cm a okolo pásu 125 cm.

Košele (napr. značky Olymp alebo Marvelis) majú vo veľkosti 44 okolo hrudníka aj okolo pásu 136 cm. Rezerva nie je nikde menšia ako 10 cm, správny preto bude strih Comfort Fit.

2. Pán Tomáš má okolo krku tiež 44 cm, ale je trošku menej rozložitý než pán Miroslav.

Okolo hrudníka má 115 cm a okolo pásu 120 cm. Hoci má širší pás než hrudník, bude mu stačiť zoštíhlený strih Modern Fit. Ten má vo veľkosti 44 (u značiek Olymp, Eterna i Marvelis) okolo hrudníka 138 cm a okolo pásu 130 cm. Rezerva 10 cm okolo pása teda bude opäť dostatočná.

 

b) Normálna postava - nie som súdok ani trieska

Muži, ktorí majú postavu, ktorá nie je ani príliš silná ani príliš chudá si situáciu väčšinou zjednodušia tým, že volia košeľu v zoštíhlenom strihu Modern Fit. Ak chcú, aby im košeľa pasovala perfektne, musia zvážiť svoju veľkosť (tj. obvod okolo krku) a proporcie tela. Môže sa potom ukázať, že lepšie je napr. silne zoštíhlený strih.

Poďme si opäť ukázať 2 príklady:

1. Pán Michal má okolo krku 42 cm, okolo hrudníka 110 cm a okolo pásu 104 cm.

Hoci jeho pas je len o niečo štíhlejší ako hrudník, bude voliť strih Modern Fit. Ten má vo veľkosti 42 (u košele Olymp a Marvelis) okolo hrudníka 126 cm a okolo pásu 112 cm. Rezerva 8 cm okolo pása je hraničná, ale väčšine mužov bude vyhovovať.

2. Pán Ján má okolo krku tiež 42 cm, ale je štíhlejší.

Má okolo hrudníka 105 cm a okolo pásu 95 cm. V takom prípade bude lepšie vyhovovať košeľa v silne zúženom (zoštíhlenom) strihu. Má vo veľkosti 42 (u značiek Eterna, Olymp i Marvelis) okolo hrudníka 116 cm a okolo pása 104 cm.

 

c) Veľmi chudá postava - čo zjem, to vybehám

Tu zvyčajne najlepšie pristane silne zoštíhlený strih Slim / Body Fit. Existujú však muži, ktorí majú veľmi štíhlu postavu a zároveň veľmi úzky krk - napr. obvod 37 - 39. V takom prípade sa môže stať, že silne zoštíhlený strih košele je príliš úzky a je potrebné zvoliť iba zoštíhlený strih.

Pre istotu správneho výberu odporúčame nás kontaktovať.

 

d) Široký krk a štíhle telo - hlava mi drží veľmi dobre

Niektorí muži majú v pomere k svojmu štíhlemu telu pomerne veľmi široký krk. V takom prípade volia čo najužší strih, najčastejšie silne zúžený (zoštíhlený) strih Slim / Body Fit.

Pre istotu správneho výberu odporúčame nás kontaktovať.

 

Ďalšie špecifické potreby a želania

V ostatných prípadoch je pre určenie správnej veľkosti a strihu košele vždy najlepšie vyjsť zo skutočných rozmerov človeka tj. z obvodu okolo krku, hrudníka a pásu.

Pamätajte vždy na to, že medzi rozmerom košele a tela by mala byť rezerva min. 8 cm (okolo hrudníka radšej 10 cm). Táto rezerva je dôležitá, aby sa v košeli dalo príjemne pohybovať.

 

Sme tu pre vás a so správným výberom vam radi pomozeme!

Ak si nie ste 100% istí výberom správnej veľkosti a strihu košele, zavolajte nám. Radi Vám s výberom pomôžeme. O tom, že sa nám darí zákazníkom vybrať správnu košeľu, svedčí recenzie našich zákazníkov služby Heuréka Overené zákazníkmi.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies