Oblečenie na pohreb

Odchod zo sveta a posledné zbohom je na Slovensku brané ako jedna z najviac smutných a skľučujúcich udalostí. V mnohých krajinách sveta je to inak. Ale to teraz nechajme stranou.

Zostávame na Slovensku, a preto naše oblečenie musíme prispôsobiť smutečnej nálade. Farebne smútok vyjadrujú iba tmavé tóny a to najmä čierne.

Korektní oblečení na pohřeb u mužů

Tradičné pánske oblečenie na pohreb

Tradičné oblečenie, ktoré vychádza z tradície a spoločenskej etikety a ukazuje, že hosť na pohrbu berie posledné zbohom dôstojne, znamená iba jedinú možnú voľbu oblečenia. Čierny oblek, čierna spoločenská obuv, biela košeľa a čierna kravata. Prijateľná je okrem čiernej farby obleku aj iná tmavá napr. tmavosivá, antracitová alebo výnimočne aj tmavomodrá v hlbokých modrých tónoch. Košeľa je zapnutá u krku, kravata je dotažená, sako zapnuté na jeden gombík. U kravaty sa za prijateľnú alternatívu k černej farbe považuje aj gaštanovo hnedá alebo námorná modrá.

 

Alternatívne pánske oblečenie na pohreb

Mnoho mužov, najmä z umeleckej sféry, volí čierny odev. Čierne nohavice, čierne topánky, čierna košeľa a čierne sako. Často nosia aj čiernu kravatu. V mnohých prípadoch muž sako nemá a je iba v čiernej košeľi a čiernych nohaviciach. Často to súvisí s tým, že vhodný oblek alebo sako nie je k dispozícii.

V letných horúčavách uprednostňujú muži často čierno alebo bielu košeľu s krátkym rukávom. Hoci košeľa s krátkym rukávom nie je pre účasť na pohrbu ideálna, býva to zvyčajne s ohľadom na vysoké teploty tolerované.

 

Nevhodné oblečenie na pohreb

Nevhodné je oblečenie vo výrazných, svetlých alebo dokonca kriklavých farbách. Vhodná nie je ani biela košeľa s tmavým oblekom a červenou kravatou. To už je lepšia žiadna kravata. Nevhodné sú tiež tenisky, športovné topánky alebo dokonca sandále.

Čo robiť, ak vhodné oblečenie nemám, ale nechcem prísť nevhodne oblečený?

Ak tmavý oblek nemám a nemožem si ho ani vypožičať, pak je lepšie zvoliť kombináciu tmavých nohavíc a košele. Ak mám minimálne čierny pulóver,  kabát alebo bundu, odporúčame zvoliť bielu košeľu. V opačnom prípade by sme volili čiernu košeľu.

Ako majú byť na pohrbu oblečený mladí muži a chlapci?

Ak sú už starší a je to možné, malo by sa ich oblečenie blížiť vyše uvedenému odporúčaniu pre mužov. V prípade, že ide o deti, nie je dodržaní tohoto odporúčania tak striktné. Je dobré, keď chlapcovo oblečenie dodrží smer a vyhnete sa najmä nevhodným farbám.

Ak si chcete oblečenie na pohreb tzn. košeľu, kravatu alebo sveter kúpiť u nás, tu je ich ponuka.

a) Biele pánske košele

b) Čierne pánske košele

c) Čierne kravaty

d) Čierne bavlnené pulóvre

e) Čierne pulóvre z merino vlny

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies