Strihy a tabuľka veľkostí košieľ

Ako si zvoliť správny strih košieľ?

        

Nasledujúca tabuľka uvádza prehľad veľkostí (rozdelené podľa obvodu krku) pre jednotlivé značky a strihy.

Strihy sa od seba líšia obvodom okolo hrudníka, pásu a bočným a spodným vykrojením košeľe.

Rovný (klasický) strih sa nazýva Comfort Fit alebo Regular Fit.

Košele v zoštíhlenom strihu majú označenie Modern Fit.

Košele v silne zoštíhlenom strihu sú označené ako Slim Fit alebo Body Fit (U Olympu je to označenie Level Five Body Fit.).

Košele v ultra zoštíhlenom strihu majú označenie Super Slim (tento strih ponúka zatial iba značka Olymp).

Športové (neformálne) košele v mierne zoštíhlenom strihu se označujú ako Casual Fit  

Tabuľka rozmerov - košele Eterna - kosele24.sk

Pozor (*): od augusta 2017 Eterna zúžila rozmery košieľ v strihu Modern Fit vo veľkostiach 43-48. Pre zistenie správneho rozmeru u vybranej košele si pozrite tabuľku veľkostí, ktorá je priložená ako posledný obrázok v galérii u konkrétnej košele.

Tabulka veľkosti košele Olymp a Marvelis - kosele24.sk        

Tabulka veľkosti košele Casa Moda - kosele24.sk

Tabulka veľkosti košele Venti - kosele24.sk

Tabulka veľkosti košele Lerros - kosile24.cz 

Ako rozumieť tabuľke a aký strih košeľe mi bude pasovať?

Ukážme si výber správneho strihu na konkrétnom príklade košele Eterna.

Povedzme, že máme obvod krku čiže veľkosť košeľe 41.

V tabuľke vidíme, že rozmery pre klasický (rovný) strih, zoštíhlený (slim) strih a silne zoštíhlený (slim fit) strih sú pre veľkosť 41 uvedené v stĺpci označenom "41 a 42". To znamená, že rozmery košieľ Eterna pre veľkosť 41 a 42 sú rovnaké. (To isté pravidlo platí aj pre ostatné košele.)

Teraz si zmerajte obvod hrudníka (okolo pŕs). Predpokladajme, že máte obvod 108 cm.

Aby ste si boli istí, že sa v košeľi budete cítiť pohodlne a že vás nebude nikde sťahovať (hlavne u pohybov, kedy sa predkláňame, otáčame pod), pripočítame rezervu cca 8 - 10 cm. Tým získame 116 - 118 cm.

V tabuľke vidíme, že pre veľkosť 41 je zoštíhlený (Modern Fit) strih 122 cm, to znamená, že sa do neho" vojdeme". (Rovný strih má 128 cm.)
Silne zoštíhlený strih Slim Fit má obvod 116 cm. To znamená, že rozdiel medzi obvodom hrudníka a obvodom košeľe Slim Fit je iba 8 cm. Túto rezerva považujeme za hraničnú, menšia rezerva by znamenala, že by košeľa Slim Fit bola príliš úzka.


Teraz ešte preveríme obvod pasu.

Opäť predpokladajme, že obvod pasu (merané vo výške pupíka) bude 102 cm. Teraz pridáme opäť rezervu 8 - 10 cm a získavame 110 - 112 cm.

V tabuľke vidíme, že pre veľkosť 41 má zoštíhlený (Modern Fit) strih 114 cm, to znamená, že nám opäť bude sedieť. (Klasický strih má 124 cm.)
Silne zoštíhlený strih Slim Fit má pre veľkosť 41 obvod okolo pásu 104 cm. To znamená, že by rozdiel medzi obvodom pásu a obvodom košeľe boli len 2 cm. To je nedostatočné, tak malý rozdiel by neumožnil normálny pohyb .

Záver: V tomto prípade si môžeme teoreticky vybrať rovný strih Comfort Fit ako aj zoštíhlený strih Modern Fit. V strihu Modern Fit budeme vyzerať lepšie, košeľa v rovnom strihu Comfort Fit by bola príliš široká. Naopak košela v Slim Fit strihu by bola príliš úzka a tento strih v tomto prípade neodporúčame.